Met deze slimme truc krijg je sneller en meer courgettes van je plant

zucchini plant flowering garden harvesting
Spread the love

Courgette kweken in de tuin lijkt simpel — plant zaden, geef water, wacht geduldig. Maar de werkelijkheid is vaak anders: weinig bloemen, slome groei en soms maar één courgette per plant. Terwijl mijn buurman vorig jaar een overdaad had, stond ik met lege handen. Wat hij precies anders deed? Ik kwam erachter met een kleine truc die echt verschil maakt.

zucchini plant with flowers in garden

Waarom courgettes soms niet willen opleveren

Courgetteplanten zijn flinke drinkers en eters, dat weet iedereen. Maar ze hebben vooral goede lucht, zon én natuurlijk voeding nodig. Als een plant weinig courgettes geeft, komt dat vaak door onvoldoende bestuiving of te weinig energie. M’n buurman vertelde me dat hij zelfs wéér bloemen zag afvallen toen hij minder vaak water gaf, omdat de plant simpelweg niet sterk genoeg werd.

De slimme truc: regelmatig “knijpen” in de groeipunten

Hoe gek het ook klinkt — maar door regelmatig het groeipunt van je courgetteplant een beetje te “knijpen” of af te knippen stimuleer je de plant om minder energie in het groeiën naar boven te stoppen, en meer in het maken van bloemen en vruchten. Een soort mini-bijsturing, net als bij tomaten.

Ik begon dit drie maanden geleden zelf toe te passen — elke week één takje kortwieken. Wat gebeurde? meer zijtakken, meer bloemen, en ja, meer courgettes. Natuurlijk niet elke dag knippen — dat is doodzonde. Maar met beleid en afwisseling in water geven merk je een groot verschil.

gardeners hand pruning zucchini plant with scissors

Praktische tips voor meer en grotere courgettes

  • Knijp het groeipunt zodra de plant zo’n 40 cm hoog is, en herhaal om de week.
  • Zorg voor voldoende zon:
  • Geef veel water
  • Gebruik compost of biologische mest
  • Let op bestuiving

Hoe ik het in mijn kleine stadstuintje doe

In mijn steeg bij Amsterdam is ruimte schaars en de zon soms wisselvallig. Door die knip-truc toe te passen en courgettes in grote potten te zetten met goede aarde, haal ik vaak twee tot drie keer meer vruchten dan voorheen. M’n buurman zegt dat het “Hotel voor courgettes” noemen, omdat de planten zo verwend worden.

Misschien werkt het bij jou ook zo, misschien ook niet — tuinieren is toch ook een beetje geluk en ervaring. Maar geef het een kans, voor je het weet pluk je je eigen courgetteloterij.

Wat is jouw ervaring met courgettes? Deel vooral in de comments, altijd leuk om te leren van anderen!